Аналіз ринку праці в галузі туризму

Туризм – цікава, креативна, модна, прибуткова і приваблива сфера діяльності.

Згідно з даними Всесвітньої туристичної організації, в сфері туризму по всьому світу задіяно понад  319 млн. осіб, що становить 1/5 від всієї кількості створених робочих місць за останні 5 років. Прогнозують, що кількість мандрівників буде рости з кожним роком, як і кількість різних фахівців, задіяних у цій сфері - до 2029 року їхні кількість становитиме приблизно 154 млн. осіб. 
Попри складну економічну, політичну ситуацію в Україні, кількість подорожуючих зростає, цьому сприяють поява дешевих low-cost авіаперевізників на ринку України, безвізовий режим з Європейськими країнами, хороша пропозиція відпочинку серед країн пляжного відпочинку, багатий туристичний потенціал України і можливості для розвитку внутрішнього туризму та й, зрештою, змінюються погляди самих українців, які прагнуть побачити нові місця, відчути нові враження, отримати досвід від подорожей.
За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в 2018 році послугами туристичних операторів скористалися 3 376 000 українців, що на 31,7% вище попередніх, при цьому понад 3,1 мільйона туристів звернулися до операторів для виїзду за кордон.

Найвищий професіоналізм у сфері туризму – втілити мрію туриста в реальність! 

Сучасний світ ставить нові вимоги до фахівця в туризмі – дуже цінується саме особистісний підхід до кожного клієнта, професіоналізм, хороші комунікативні, психологічні навички, адже левова частка роботи менеджера в туризмі припадає на спілкування з клієнтами. Ваше завдання – допомогти спланувати, організувати подорож потенційному туристу, підібрати тур, готель, цікаві екскурсії, оформити документи, надати консультації та допомогу.
Отримати від подорожі те, на що навіть не розраховував, - це вища нагорода для туриста і головне завдання для організатора подорожі.

ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ В ТУРИЗМІ

 

ПЕРЕВАГИ

НЕДОЛІКИ

МОЖЛИВІСТЬ ПОДОРОЖУВАТИ
На карті світу є безліч місць, які Ви зможете  відвідати, організовуючи тури іншим.
СЕЗОННІСТЬ
Туризм дуже залежить від погодних умов,
відповідно Ваша зарплата також.
ПРИБУТКОВІСТЬ
Можливість самостійно впливати на свій дохід. 
Більше працюєш – більше отримуєш!
ЗАЛЕЖНІСТЬ ВІД ЕКОНОМІЧНОЇ СИТУАЦІЇ
На туризм впливає багато факторів, які від Вас не залежать.
БАГАТОПРОФІЛЬНІСТЬ
Туризм – різноманітний!
Ви можете реалізувати себе різних професіях туризму.
СТРЕСОВІСТЬ
Так, адже Ви відповідальні за відпочинок туриста від початку і до кінця.
ДИНАМІЧНІСТЬ
Галузь туризму постійно розвивається:
нові тенденції – нові знайомства – нові виклики – нові враження.
ВСЕ ПІЗНАЄТЬСЯ В ДЕТАЛЯХ
Так, кожна дрібничка важлива, щоб турист був задоволений.
ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ
Кар’єрний ріст і самовдосконалення гарантовані!
-
ВИ ПРАЦЮЄТЕ - ІНШІ ВІДПОЧИВАЮТЬ
Це чудово – Ви даруєте людям радість !

ЯК МЕНЕДЖЕРИ З ТУРИЗМУ ОЦІНЮЮТЬ СВОЮ ПРОФЕСІЮ
За даними опитування Work.ua серед зареєстрованих шукачів з досвідом роботи менеджером з туризму.

КАР'ЄРНЕ ЗРОСТАННЯ (4.0)
****
БЕЗПЕКА (4.0)
****
ЗАРПЛАТА (3.0)
***
БАЛАНС МІЖ РОБОТОЮ ТА ОСОБИСТИМ ЖИТТЯМ (3.5)
***/*
ЗАДОВОЛЕНІСТЬ ПРОФЕСІЄЮ (5.0)
*****

 

НАСКІЛЬКИ ЗАТРЕБУВАНІ МЕНЕДЖЕРИ З ТУРИЗМУ

Роботи в індустрії туризму, незважаючи на всі сайти з бронювання квитків та житла й чат-боти, поки не меншає, скоріше навпаки. Чим більше люди заробляють, тим більше подорожують, причому сучасні відпочивальники воліють постійно відкривати нові напрямки.
Тревел-агенти, універсали, сьогодні особливо затребувані. У світі активно розвивається бізнес-тревел – організація відряджень та корпоративного відпочинку протягом бізнес-поїздок в інші країни. І попит на справжніх професіоналів цієї справи чималий.

158
ВАКАНСІЙ НА САЙТІ
Дані станом на березень 2020 р., вказані на сайті Work.ua. Слід відзначити, що березень не є піковим місяцем наявності вільних вакансій у сфері туризму.
 

Одне з найчастіших запитань потенційного шукача в сфері туризму є середній заробіток. Зазначимо і наголошуємо на тому, що тут все дуже індивідуально! 

Заробітна плата менеджера туризму формується за принципом ставка + відсоток від прибутку.

Від Вашого професіоналізму, успішності, вміння розпізнавати і задовольняти потреби туристів, працювати з клієнтом, підбирати і продавати тури залежить Ваша заробітна плата.

Туризм дуже залежний від сезонності, територіального розташування, напрямку діяльності туристичної фірми, тож це треба обов’язково враховувати і вміти правильно розподіляти свої ресурси. Зарплата може коливатися від мінімальної процентної ставки плюс/мінус 3,5 тис. грн в так званий «мертвий сезон» до 21 тис. грн і вище в піковий сезон. Наводимо орієнтовну середню зарплату за даними сайту Work.ua.

СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА ПО УКРАЇНІ

РОЗПОДІЛ ЗАРПЛАТ

12000 грн

 

В середньому «Менеджер з туризму» в Україні заробляє 12000 грн. Це медіана заробітних плат за даними з 531 вакансій, розміщеної на Work.ua із заголовком «Менеджер з туризму» і за схожими запитами-синонімами «Tourism manager», «Менеджер з продажу туристичних послуг», «Travel manager» та ін. за останні 3 місяці. Діапазон, що містить медіану, виділено на графіку.

Image
професії в туризмі
*За Національним класифікатором професій України.
​​​​​​

Тенденції туризму вказують на те, що в наступні роки особлива увага приділятиметься саме комунікативним навичкам та високому професіоналізмові фахівців з туризму, оскільки завдяки можливості знайти в інтернеті велику кількість сервісів і додатків з підбору трансферу, проживання, планування дозвілля, користувачі мають змогу без посередників організовувати свій відпочинок. Саме тому, щоб скласти гідну конкуренцію «віртуальним туристичним менеджерам» слід дійсно надавати якісні туристичні послуги, щоб потенційний турист розумів, за що він оплачує кошти, звертаючись в туристичну агенцію.
Наводимо основні вимоги на сайті Work.ua до шукачів роботи «менеджера з туризму».

  • Чітка та грамотна мова, бажано не тільки рідна, а й ще одна іноземна.
  • Вміти слухати та розуміти бажання клієнтів, вирішувати конфлікти та бути дипломатичним.
  • Відмінне знання географії, курортів, основні уявлення про культуру, релігію та звичаї різних країн.
  • Досвід планування подорожі.
  • Вміння швидко аналізувати ситуацію та приймати рішення.
  • Знати законодавчу бази, яка регулює роботу туристичних компаній.
  • Знати основи маркетингу, менеджменту, туристичного обліку та документообігу.

За даними «Дослідження та аналіз вакансій і потреб у вакансій і потреб у кваліфікованих кадрах у кваліфікованих кадрах у країнах ЄС, Республіці країнах ЄС, Республіці Молдова та в Україні» найбільш затребуваними в цьому секторі є такі навички: управління, комунікація, вирішення проблем, поводження з клієнтами; навички, пов’язані з безпекою. На думку опитаних, основна причина недостатньої компетентності персоналу на сьогоднішній день — це відсутність внутрішньої мотивації працівників і психологічні проблеми, пов’язані з близьким контактом із клієнтами. 

88 % респонденти хотіли б, щоб туроператори володіли принаймні однією іноземною мовою на рівні ведення розмови.

За даними колективу дослідників КНТЕУ під редакцією А.А. Мазаракі, нині туристичні підприємства функціонують в умовах жорсткої конкуренції, глобалізації та реорганізації, спрямованої на розширення діяльності, поступове зменшення частки туристичних агентств та перепродаж туристичних продуктів, збільшення частки їх продажів безпосередньо споживачеві через онлайн-мережі та дистанційно, зростання ролі маркетингу та активного просування продуктів на ринок через інноваційні засоби просування (інформаційні технології), динамічний розвиток онлайн-бронювання та інтернет-реклами, що вимагає від них швидкого реагування, еластичності діяльності та змін у маркетинговій політиці. 

Сучасні вимоги до фахівця в туризмі – це не лише виключно професійні знання і навички, але й гнучкість, комунікабельність, стресо та психостійкість, а також вміння:

  • працювати з людьми;
  • швидко і якісно реагувати на зміни на ринку, приймати рішення;
  • створювати нові продукти; 
  • адаптуватись до умов середовища;
  • швидко і якісно освоювати нові знання.

Найвищою цінністю знання в галузі туризму є його корисність для потенційного туриста!!!

Інформацію підготувала Людмила Жирак

Дізнатися більше