Професія архітектора у майбутньому

Професія архітектора сягає коренями в глибину віків, (близько 10 тисяч років до н.е.), коли було споруджено перше житло первісними людьми. Тоді були освоєні найпростіші способи організації простору, способи використання природних матеріалів в будівництві, потім виготовлення штучних. Все це відбувалось ще до того, як з’явилась писемність.
Кожна історична епоха вносила свої корективи у набір вмінь та навичок необхідних архітектору. В період рабовласницької доби архітектор мав бути інженером, фізиком, керівником. В античний період довелось освоїти ази містобудування та композиції. Доба феодалізму змусила стати скульптором, а період Відродження ще й істориком. Майбутнє щоразу висуває нові вимоги до архітекторів. Сьогодні основними вимогами є знання комп’ютерних програм, знання нормативної документації, дипломатичність, мобільність. Для якісної роботи необхідно мати юридичну, економічну, нормативно-правову та менеджерську підготовку.
На сучасному етапі розвитку людства архітектура становить одну з найважливіших частин засобів виробництва (будівництво промислових будівель)  та матеріальних засобів існування людського суспільства (проектування житла) .
Якою ж буде професія архітектора в найближчі десятиліття?  Зміни в цій сфері відбуваються відносно повільно, але невідворотно. Це пов’язано з відкриттям нових матеріалів (напівпрозорі бетони, «дихаюче» скло) та методів проектування і будівництва (3D друк будинків). 

За даними досліджень  найперспективніші напрямки в галузі стануть:

  • Цифрове проектування та підготовка виробництва;
  • Конструкційні матеріали із заданими властивостями;
  • Розробка будівельних конструкторів (будинки, побутові споруди та ін.) для масового споживача LEGO/ІКЕА-будинку, який сім'я може зібрати самостійно з окремих деталей;
  • Розробка проектів з врахуванням технології інтегрування цифрових середовищ усередині житлових/офісних приміщень («розумні» будинки);
  • Аутсорсинг віддаленого будівельного процесу (технологія, яка дає змогу вести технічний нагляд, організацію робіт та проектну взаємодію віддалено, не потребуючи присутності на будівельному об'єкті).

З’являться нові професії, зокрема проектувальник інфраструктури розумного будинку, BIM-менеджер-проектувальник, архітектор «енергонулевих» будівель, проектувальник доступного середовища та ін. Для більшості з них потрібно мати такі навики: 

  • Системне мислення
  • Навики міжгалузевої комунікації
  • Клієнтоорієнтованість
  • Екологічне мислення
  • Ощадливе виробництво
  • Управління проектами

Отже, архітектура – одна з ключових галузей, фахівці з якої будуть затребувані ще тривалий час. Чи буде вона в своєму класичному вияві? Ні. Доведеться опанувати новітні технології і матеріали, а ще відмінні від сучасних методи проектування.

Джерела:
http://profatlas.com.ua/catalog/stroitelstvo/
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D1%85%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%B…
https://www.education.ua/ua/articles/448/

Інформацію підготувала Леся Василівна Трембач

Дізнатися більше