Кандитат юридичних наук, доцент кафедри права та публічного управління Сергій Репецький:
Відповідальність за ухилення від мобілізації
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України. Складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави є мобілізація. Під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин. Якщо вони цього не зроблять – їх чекає або адміністративна, або кримінальна відповідальність у залежності від виду повістки (повістка мобілізаційного розпорядження; повістка на проходження військово-лікарської комісії; повістка для уточнення даних).
Так, згідно ст. 210-1 «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено штраф. Тобто особа, яка отримала повістку, але не з’явилася до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, може бути оштрафована на суму від 1700 грн. до 3400 грн. Якщо ж таке правопорушення було вчинено повторно протягом року, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також якщо воно було вчинено в особливий період, особа може бути оштрафована на суму від 3400 грн. до 5100 грн.
Водночас, у випадку відсутності реєстрації у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки військовозобов’язаний може бути попереджений керівником цього центру про необхідність постановки на облік (зокрема, під час телефонної розмови, за умови наявністю доказів виклику, оформлених у належному процесуальному порядку). І у випадку неявки після такого попередження до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 337 «Ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів» Кримінального кодексу України у вигляді штрафу від 5100 грн. до 8500 грн. або виправних робіт на строк до одного року.
Якщо ж особа пройшла медкомісію й визнана придатною до служби, проте в подальшому ухиляється від військового обов’язку (не прийшла з речами до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для відправки до військової частини в указані в мобілізаційному розпорядженні терміни) – це вже кримінальна відповідальність, відповідно до якої військовозобов’язаний може отримати покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 5 років (ст. 336 «Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період» Кримінального кодексу України).
Варто зауважити, що повістка повинна бути вручена особисто і підписана тим, кому вона призначена, а ті, хто був засуджений за статтею 336 «Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період» Кримінального кодексу України, не знімаються з військового обліку, а підлягають мобілізації після притягнення до відповідальності.