"Оберіть собі роботу до душі, і Вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті". Конфуцій.
Часом, обрати майбутню професію складно. Хочеться провести роки в університеті, вивчаючи саме те, що приноситиме задоволення і сформує тебе як успішну, підприємливу особистість. Сьогодні на питання про важливість вибору майбутньої професії відповідає ректор Університету Короля Данила – Мирослав Луцький.
Що є найважливішим у виборі майбутньої професії?
Найважливішими є розуміння своїх бажань та можливостей. Тому, щоб обрати спеціальність необхідно ретельно проаналізувати прагнення, інтереси та захоплення абітурієнта.
Для визначення своїх талантів, можна звернутись за допомогою до психологічних тестів або ж спробувати свої сили під час профорієнтаційних заходів чи проходження курсів. На жаль, українські школи поки пропонують мало інструментів, які б допомагали визначати до чого учні є більше схильними. Я вважаю, що потрібно збільшити кількість годин спілкування з психологами (застосування тестів для визначення умінь учнів), виїзних екскурсій, тренінгів і майстер-класів, де діти могли б проявляти себе й свої здібності, а також знаходити відповіді на питання щодо своєї майбутньої професії.
Якщо дитина не впевнена, що їй обрати або боїться робити такий вибір?
Страх - це нормально. Неможливо дізнатися, чи подобається спеціальність, допоки не спробуєш. Команда Університету Короля Данила завжди підтримує й допомагає, навіть, коли студент хоче змінити вектор руху. До кожного студента в УКД застосовується індивідуальний підхід і в будь-який момент можна звернутися до нашого психолога або в консультаційний відділ (кабінет № 1 на першому поверсі), де порадять і допоможуть.
Чи можуть батьки нав’язувати дитині професію або свої вподобання?
Ні батьки, ні суспільні стереотипи не повинні впливати на вибір дитини. На жаль, зустрічаються випадки, коли батьки не реалізувавши свої мрії, прагнуть обрати для дитини саме те, чого бажали вони. Час змінює ринок праці й з кожним днем з’являються нові можливості, де можна себе реалізувати. Головне завдання батьків – підтримувати дитину і не пригнічувати її вибір. Вдома та у школах необхідно створювати таке середовище, в якому дитина аналізуватиме різний досвід та розумітиме свої сильні сторони для реалізації своїх мрій.
Що робити, якщо зрозумів, що хочеш працювати в іншій сфері?
Якщо тебе не влаштовує позиція, в якій ти знаходишся зараз, ніколи не пізно щось змінювати. Головне мати бажання вчитися й любити те, чим займаєшся.
Яку пораду можете дати вступникам?
Розглядаючи різні спеціальності й професії подумайте, якими навичками та здібностями необхідно володіти в кожній із них, а також дайте собі відповіді на запитання: чи буде мені приносити задоволення ця робота? Чи реалізую я себе? Університет Короля Данила постійно спілкується і співпрацює з різними роботодавцями задля того, щоб визначити на яких навичках і компетенціях потрібно робити акцент. Вдосконалення потребують програми вивчення: розмовна іноземна мова (по напрямках), вміння презентувати себе, критичне мислення, робота в команді, мотивація та розвиток в своїй сфері. Все це в сукупності гарантуватиме успіх у майбутньому.
Поділитеся своїм досвідом у виборі професії?
Зізнаюсь, з дитинства мені хотілося бути футболістом. Та вже у більш дорослому віці я зрозумів, що хочу реалізуватись у сфері права. Це був мій свідомий вибір, а батьки його підтримували і поважали. Зараз спільно з командою УКД та моїми братом і сестрою ми продовжуємо справу нашого батька отця Івана Луцького – вдосконалюємо і розвиваємо Університет Короля Данила для того, щоб закладений Першим ректором принцип існував і надалі - хороша освіта має бути доступною кожному. Саме тому Університет Короля Данила пропонує студентам повністю безкоштовне навчання. Це можливо завдяки Фонду отця Івана Луцького, який підтримує обдаровану молодь та створює всі необхідні умови для її творчого зростання і розвитку.
Абітурієнти, які склали ЗНО на високі бали (180-200), отримають грант на безкоштовне навчання від Фонду отця Івана Луцького. Для абітурієнтів, які отримали 160-180 балів, діятиме частковий грант на навчання (оплата 50% вартості).
Окрім цього, завдяки Фонду отця Івана Луцького для учнів 8-11 класів щорічно проводяться олімпіади за напрямками право, математика, історія України, географія, українська та англійська мови, конкурси «Школа має талант» та «Кубок Короля Данила». Учасники олімпіад і конкурсів мають право на навчання на пільгових умовах, адже за свої старання і успіхи є можливість отримати грант на навчання у розмірі 100, 50, 25 і 10% оплати в УКД на денній формі навчання.
Програма розроблена таким чином, щоб студенти не втрачали мотивації впродовж навчання. Їм необхідно успішно складати кожну наступну сесію і брати активну участь в організації заходів та проєктів університету, щоб підтверджувати своє право безкоштовного навчання.
Які спеціальності є актуальними?
Актуальні професії та спеціальності диктує ринок праці. В Університеті Короля Данила лідирують правознавство, реклама та зв’язки з громадськістю (журналістика), ІТ спеціальності, дизайн, архітектура та будівництво, менеджмент і економічні спеціальності. Окрім актуальності, справа полягає також і у підході до вивчення. В УКД значна увага приділяється формуванню у студентів практичних умінь і навичок, які вони зможуть використати у своїй роботі. Серед наших викладачів є багато досвідчених практиків з Ужгорода, Києва, Львівської політехніки та Українського Католицького Університету. Я думаю, що українські заклади освіти мають відходити від системи тільки теоретичних знань і давати студентам якомога більше теорії у поєднанні з практикою. У цьому випадку приклад потрібно брати зі світових університетів, а Міністерству освіти і науки потрібно давати ЗВО більше автономії в реальності, а не тільки законодавчо.
Чим займаються студенти Університету Короля Данила окрім навчання?
Гармонійному розвитку особистості сприяє виховання у молоді моральних і культурних якостей, організація їхнього дозвілля та розвитку поза навчанням. УКД – це простір творчих і креативних. В університеті є багато можливостей своєї реалізації. Це Наукове товариство, студентське самоврядування, локальний осередок Ліги студентів Асоціації Правників України, гуртки з кримінального і цивільного права, танцювальна школа Влада Ями, школа розвитку сучасного мистецтва «Star team» та багато інших. Головне - бажання вчитися, розвиватися і дізнаватися про щось нове.
Студентські роки - це завжди дуже яскраві події, знайомства для кожної людини. Неважливо в якому закладі ви навчаєтесь, важливо з яким багажем знань ви його завершите. У житті буває різне і може настати момент, коли ви не будете задоволені своєю роботою і захочете кар’єрного росту. Вища освіта значно розширює можливості працевлаштування. Тому вона є важливою складовою нашого життя. Освіта забезпечує впевненість у формулюванні та висловленні власних думок, позицій та ідей. Тому вчіться, розвивайтесь і досягайте успіху! А команда Університету Короля Данила вам у цьому допоможе.