Ігор Степанович Огерук – кандидат юридичних наук, доцент:
Агресія росії, на жаль, внесла у наше повсякденне життя багато понять, уявлення про які ми мали тільки читаючи книги або переглядаючи фільми. Серед них і комендантська година. Фактично це заборона перебування людей у громадських місцях та вулицях у певний визначений час без спеціальної перепустки. Час заборони визначається наказом військового командування або військової адміністрації. Перепустка видається відповідною комендатурою та надає дозвіл на перебування в період доби, якого стосується заборона, на території, де запроваджено комендантську годину.
Зважаючи на те, що наша держава у своїй новітній історії ще не стикалася з такими викликами, які диктує сьогодення, прямої відповідальності за порушення комендантської години в українському законодавстві не передбачено. Звичайно, зараз готуються зміни. Зокрема, до Кодексу України про адміністративні правопорушення пропонується внести статтю 2102 «Порушення комендантської години в умовах дії воєнного стану». Нею буде передбачено накладення штрафу на порушників комендантської години у розмірі від 510 до 850 грн. Якщо ж порушення буде вчинено особою, що протягом року притягалася до відповідальності за вказане правопорушення, штраф складатиме від 1700 до 3400 грн.
Однак, не слід забувати, що заборона перебування у громадських місцях під час комендантської години є законною вимогою, яку треба виконувати. Особливо, якщо ця вимога доводиться безпосередньо до людини уповноваженою особою (наприклад, поліцейським). До порушників може бути застосовано статтю 185 КУпАП, яка передбачає відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону, військовослужбовця. Вказана стаття передбачає, що до порушника може бути застосовано штраф у розмірі від 136 до 255 гривень або громадські роботи терміном від 40 до 60 годин. Також він може бути залученим до виправних робіт строком від 1 до 2 місяців. Крім того, за порушення цієї статті можливе й застосування адміністративного арешту на строк до 15 діб.
Наостанок зазначимо, що комендантська година вводиться не просто так, а переслідуючи конкретні цілі, які спрямовані на протидію ворогові. Відповідно, не дотримуючись комендантської години, ми можемо наражати на небезпеку себе та оточуючих. Тому будьмо правосвідомими, віримо в ЗСУ та нашу Перемогу!!!