Пандемія COVID-19 струснула економіку не лише України, а й багатьох країн світу із більш стійкими економічними позиціями. Більшість країн, у тому числі й Україна, відреагували на кризу, збільшуючи свої витрати. Це призвело до підвищення дефіциту до 5% ВВП проти 2% ВВП роком раніше і, відповідно, зростання державного боргу до рівня 61%.
Економічний спад, історично високий бюджетний дефіцит, зростання бідності і безробіття у 2020 році виявилися справжнім випробуванням для нашої держави.
Одним з методів скорочення витрат стало скорочення кадрів, а разом із закриттям бізнесу почав зростати рівень безробіття. Найбільшого удару від впливу пандемії зазнали такі сектори економіки: транспорт, готельний та ресторанний бізнес, мануфактура та дрібна комерція.
За даними Держстату, у піковому з точки зору карантинних заходів другому кварталі 2020 року рівень безробіття становив 9,9%. Ще рік тому цей показник дорівнював 7,8%. Водночас Центр зайнятості говорив про понад 0,5 млн людей, що отримали статус безробітного з початку карантину.
Ринок праці в кризовий 2020 рік упав на третину. Як свідчать дані сайту пошуку роботи work.ua, у середньому кожен місяць в Україні всього відкритими були майже 45,7 тис вакансій. У 2019 році цей показник становив майже 62,8 тис пропозицій.
Найбільше падіння припало на квітень і травень – період найбільш жорсткого локдауну. Кількість пропозицій з працевлаштування за категоріями була більш ніж удвічі меншою порівняно з аналогічним періодом 2019 року – лише 43%. З поступовим зняттям карантинних обмежень ринок повертався на докризовий рівень і майже його досяг. У грудні 2020 року на сайті work.ua було 53,6 тис вакансій – лише на 2,5% менше, ніж у грудні 2019 року. За категорією «Фінанси, банк» було опубліковано 671 вакансію з середньою заробітною платою 14 тис. грн. Середня кількість вакансій у 2019 за цією категорією складала 1900.
В другому півріччі 2020 року ситуація на ринку праці поступово поліпшувалася. Менш обтяжливі умови карантину, пристосування бізнесу до роботи в умовах обмежень та державна підтримка сприяли попиту на робочу силу. Населення поверталося до пошуку роботи, водночас поліпшувалася й зайнятість, а сезонно скоригований рівень безробіття скоротився (до 9.7% у IV кварталі).
Популярними були вакансії касира банку, фінансового аналітика, кредитного експерта, фінансового контролера, аудитора, фахівця з обслуговування фізичних та юридичних осіб в банку, фахівець з аналітики. Порівняно більшим попитом серед роботодавців користувалися працівники з досвідом. Водночас поліпшилася зайнятість і серед молоді, передусім чоловіків. Наприкінці 2020 року ухвалено низку законів, що, зокрема, передбачали одноразову допомогу до 8 тис. грн найманим працівникам та ФОП, які втратили частину доходів через локдаун. Майже 0.5 млн осіб отримали компенсацію за цією програмою. Крім того, в березні ухвалено продовження таких виплат і протягом 2021 року.
Джерела:
https://www.epravda.com.ua/publications/2021/01/4/669724/
https://glavcom.ua/economics/finances/finansisti-rozpovili-shcho-cheka
https://www.work.ua/