Аналіз ринку праці

Бухгалтер – це спеціаліст, діяльність якого забезпечує організацію і ведення фінансового, податкового та управлінського обліку господарської діяльності підприємства. Цей фахівець забезпечує власників, керівників та спеціалістів інформацією, яка дозволяє планувати, регулювати, аналізувати, контролювати господарську діяльність як на рівні держави, регіону, так і невеликої фірми. Бухгалтер – це митець, професія якого потребує таланту і терпіння. Це особливий дар бачити за цифрами складний світ економіки у її взаємозв’язках і гармонії.

Професія бухгалтера була популярна у всі часи. Адже процвітання підприємства, фірми, організації безпосередньо залежало від якості та кваліфікованої роботи головного бухгалтера. Статус працівника обліку в радянський час був нівельований в системі управлінської економіки. Однак, з ринковими відносинами ця спеціальність отримала другий шанс.

Сьогодні облікові працівники – це не тільки основа фінансової сфери будь-якої компанії, але й один з головних факторів успішної їх діяльності. Професійна побудова звітності зумовлює стабільне, успішне, довготривале існування фірми.

Професії, за якими кількість вакансій є найбільшою серед усіх професій (за Класифікатором професій), у І кварталі  2020 року за даними Центру зайнятості:

Бухгалтер - 4 557 (осіб) – в числі професій, за якими кількість вакансій є найбільшою:

  • обліковець – 328.
  • касир на підприємстві, в установі, організації – 285.

Заробітна плата, (грн., у вакансіях):

  • в середньому по Україні у всіх вакансіях – 6 735
  • в Івано-Франківській області  –  5 616 - 6 200
  • фахівці  – 6 243
  • службовці, керівники – 7 524

Фактична середня зарплата в Україні у лютому 2020 склала 10 847 грн., в Івано-Франківській області 9 095.

Професії, за якими спостерігається найбільший дефіцит кадрів серед усіх професій (за Класифікатором професій), у І кварталі  2020 року за даними Центру зайнятості:

  • головний бухгалтер
  • бухгалтер
  • обліковець
  • економіст

Загалом, за спеціальністю «Облік і оподаткування» на сьогодні є 2 649 вакансій, а кількість резюме складає 200 916.

  • заробітна плата в межах 11500-35000 грн. і вище, залежно від досвіду працівника.

На сайті https://www.work.ua/career-guide/ представлено 1 426 вакансій, серед яких бухгалтер, головний бухгалтер, заступник головного бухгалтера, аудитор, ревізор, бухгалтер-аналітик, до якого ставляться такі вимоги:

  • досвід роботи від 2-х років у сфері бухгалтерського обліку.
  • спеціальність — облік і аудит, економіка, бакалавр, магістр.
  • вища освіта (економічна, математична, фінансова)
  • досвідчений користувач MS Office, 1С Підприємство 8.3, M.E.Doc, Арт-звіт
  • досвід практичного застосування міжнародних стандартів
  • У сучасному світі бухгалтерам стало легше працювати. Їм потрібно лише прагнути до самовдосконалення, зростання в кар’єрі, опанування сучасних спеціалізованих програм. Також не можна обійтися без підвищення рівня кваліфікації бухгалтера. Таким чином, виникають дві потреби. По-перше, це добре підготовлені професійні кадри. По-друге, основне спрямування – продовження навчання.
  • Використання інформаційних технологій в навчанні покращує рівень підготовки молодих бухгалтерських фахівців, підвищує їх навички та вміння в сфері бухгалтерського профілю, обліку та аудиту. Залучення інтерактивних систем тестування дає змогу краще і більш об'єктивно оцінювати вміння молодих кадрів. Головне те, що завдяки цьому методу здійснюється аналіз зроблених помилок, виявляються прогалини в знаннях.
  • Гарний спеціаліст обліку може реалізуватися не лише як бухгалтер, а й як фінансист, фінансовий директор, аудитор, аналітик системи 1С.
  • Людина, котра обирає бухгалтерський фах, повинна володіти не тільки професіоналізмом, а й моральними рисами характеру.
  • Багатьох людей приваблює те, що знання, отримані в цьому непростому ремеслі, можна застосовувати в інших сферах. Ця спеціальність на сьогодні є однією з найпоширеніших, адже пов’язана з популярністю на ринку праці. Людина, працюючи на такій роботі, повинна бути комунікабельною, відповідальною, пунктуальною, активною, вміти працювати в команді, мати креативний підхід до рішення поставлених завдань, швидко навчатися новим видам діяльності та мати велике прагнення досягти успіхів у кар’єрі.
  • Приваблива ця посада тим, що має такі фактори, як стабільність, зміцнення ділових відносин і, при наявності необхідних знань, досить високий заробіток. Крім того, навіть досвідченим і професійним бухгалтерам ніхто не гарантує стабільності, адже нерідко в фірмах при виникненні тих чи інших проблем, керівники хочуть звинуватити саме головного бухгалтера та його підлеглих. В таких умовах не зламатися і працювати якісно можуть тільки добре підготовлені фахівці.

Новим явищем стало виникнення альтернативних фірм та компаній, що займаються аудиторською практикою. Великі комерційні організації дійшли висновку, що надання бухгалтерських послуг середнім компаніям може бути вигідно як саме по собі, так і в якості способу проникнення в інші сегменти ринку. Через регулюючі обмеження, що існують в окремих штатах, великим компаніям довелося придумати досить хитромудрий спосіб надання аудиторських та інших послуг з перевірки звітності. Усередині великої компанії створюється товариство, яке надає аудиторські послуги, орендуючи співробітників у тієї ж таки організації.

Джерела:
https://www.work.ua/
https://rabota.ua/ua
https://jobs.ua/
https://hh.ua/
https://www.dcz.gov.ua/
https://www.work.ua/career-guide/ 
https://www.work.ua/salary/ 

Інформацію підготувала Ірина Яковина

Дізнатися більше