Як не помилитись у виборі університету: акредитація та стереотипи
26 July 2023 12:07
приймальна комісія

Зі стартом вступної кампанії абітурієнтів, ще недавно школярів, цікавить одне: куди подати документи на вступ, який виш та яку спеціальність краще обрати? Інколи вибір університету дається вкрай важко. Адже абітурієнт завперш хоче бути впевненим у якості послуг, які пропонує заклад вищої освіти. Саме тому, обираючи приватний виш, абітурієнти побоюються, що освіта, здобута в такому університеті, не настільки якісна, як у державному. Через суспільні стереотипи про недостаню акредитацію і відсутність гарантій високого рівня освіти виникає спотворене уявлення про приватні заклади. Крім цього, багато людей вважають, що акредитація та ліцензування стосуються лише державних університетів, а приватні – працюють без неї.

Для того щоб розібратися, що ж таке акредитація освітніх програм насправді та чому університет не може працювати без неї, ми поспілкувалися з проректором із міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку Університету Короля Данила Максимом Карпашем.

Університет Короля Данила – це один із найкращих високоякісних приватних закладів освіти Західного регіону. Тут представлено понад 20 акредитованих сучасних освітніх програм, які охоплюють різні галузі: від юриспруденції, журналістики до ІТ та бізнес-аналітики.

Що таке акредитація освітніх програм?

Говоритиму коротко. Акредитація – це процедура визначення рівня відповідності освітньої програми вимогам, встановленим освітнім стандартом, ліцензійними умовами та законодавством у сфері вищої освіти. Наявність сертифіката про акредитацію є підставою для реєстрації диплома про вищу освіту в ЄДЕБО – без такої реєстрації диплом вважається просто сертифікатом.

Як відбувається акредитаційний процес, і загалом навіщо він?

Процес акредитації є одним із найскладніших етапів реалізації освітньої програми. Додам, що зазначений процес є максимально прозорим, відкритим та таким, що викликає довіру, адже здійснюється відповідно до європейських вимог (ESG 2015). Власне, запровадження нової процедури акредитації є частиною виконання угоди про асоціацію України з ЄС.

Чому університет не може працювати без акредитованих освітніх програм?

Університет без акредитації не може видавати дипломи, зареєстровані в ЄДЕБО. Тобто в разі видачі диплома не можна буде підтвердити факт здобуття вищої освіти того чи іншого освітнього рівня.

Акредитація є важливою?

Деякі студенти та їхні батьки часто запитують: «Чи справді важлива акредитація?» Відповідь очевидна, оскільки наявність акредитації свідчить про те, що університет відповідає визначеним стандартам і надає високий рівень освітніх послуг.

Що дає акредитація абітурієнтові / студентові?

Акредитація для студента – це впевненість у тому, що він у майбутньому одержить диплом, зареєстрований у ЄДЕБО. Виданий без акредитації диплом буде вважатися недійсним, а власник такого документа про освіту не матиме пріоритету, працевлаштовуючись.

Для абітурієнта – та ж упевненість. Разом із тим, прочитавши звіт про акредитаційну експертизу (у відкритому доступі в системі НА), вступник, по суті, може переглянути експертний глибинний звіт про обрану ОП та прочитати відгуки про неї.

Яким чином впливає акредитація на якість навчання?

Акредитація зобов’язує університети дотримуватися високих стандартів навчання. Вона включає ретельний аналіз навчальних програм, якість викладання, наявність матеріально-технічної бази, відповідної соціальної інфраструктури, дотримання етичних норм. Окрім цього, акредитовані університети періодично змушені рецензувати та оновлювати власні програми задля забезпечення компетентних знань та навичок здобувачами й адаптації до вимог ринку праці.

Чи правда, що в приватних університетах якість освіти нижча і саме тому вони не можуть пройти акредитацію?

Це твердження, швидше, є поширеним міфом, ніж реальністю. На жаль, у своїй професійній діяльності часто чую, що якість навчання у приватних вишах не на тому рівні, що в державних. Однак це просто стереотип, який не має жодного обґрунтування і зазвичай заснований на поодиноких випадках. Я працюю у приватному університеті, в Університеті Короля Данила. І так, це приватний виш, і так, тут акредитовані всі освітні програми. Тут надаються якісні освітні послуги. Тут працюють компетентні викладачі-практики. Тут швидко реагують на виклики й запити ринку та постійно покращують якість навчання, впроваджуючи інноваційні методики викладання. Тому, обираючи виш, не замислюйтеся про якісь вигадки щодо акредитації, проте аналізуйте можливості, які пропонує заклад: гранти, стипендії, міжнародне стажування, спільні наукові та творчі проєкти і, звичайно, студентське дозвілля.

Категорія
Дізнатися більше